Vásárlási tanácsok
Admin. 2019 February 16. 23:02
Gondolatok az autóhifi vásárlásról, beszerelésének mikéntjéről
Amikor megfogalmazódik bennünk hogy szeretnénk egy új hifit az autónkba, úgyis ott töltjük a napunk nagy részét tanácstalanul. Hirtelen nem tudjuk merre induljunk, és felébred a félelem hátha nem a legjobbat vesszük a pénzünkért.Első ötletként jön a Google, vagy más keresők és általánosan keresgélni kezdünk. Egy-két-sok találat után telefonálunk és az így kapott információk alapján próbálunk dönteni.
Persze fontos hogy megtaláljuk az adott beszerelő műhelyt, de honnan tudjuk hogy hozzá nem értő vagy éppen luxus drága helyről van szó? Hogyan is tájékozódjunk:
- • Nézzük meg mióta van a piacon az adott cég
• Fontos tájékozódási szempont lehet az elért eredmények ismerete. Sok cég indul versenyeken. Érdemes tudakozódni az adott üzletben az eladótól, hogy milyen eredményeket értek el? Küzdöttek-e azért hogy saját szakmájukban versenyezzenek? Ha látjuk a kupákat, érmeket érdemes megtudni hogy milyen versenyeken, és hol nyerték őket? Az interneten a legtöbb eredménynek utána lehet nézni. Nem feltétlenül jelent garanciát, ha korábban elért eredményeket nem követték újabb sikerek.
• Nézzük meg, hogy az általunk keresett termékről mit írnak az interneten!
• Független oldalakon érdemes időzni, és márkafüggetlen üzletekben érdemes keresgélni, mert az egy-két márkát forgalmazó üzletek csak a maguk által forgalmazott terméket tudják ajánlani és nyilvánvalóan ez jól megfogalmazott üzleti érdekük is. Ebből kifolyólag nem tudják a vásárló igényei szerint testre szabni az ajánlatukat.
• Hallgassuk meg demo autójukat, autóikat. Ha nincs ilyen, az nyilvánvaló érdektelenségről árulkodik. Legalább a saját autójában legyen, maghallgatásra érdemes „hallgatózni” való.
• Ha mindezek nem győztek meg bennünket érdemes tovább keresgélni.
Célok kiválasztása:
Tisztázni kell első lépésként, hogy mit szeretnénk? Hangerőt és egy megabuli feeling-jét az autóban, vagy pedig valós értékű hangzást, hangminőséget. Mindkettő hangzásnak létjogosultsága van, de ne akarjunk egy hangerő gyártótól audiofil hangzást elvárni és fordítva. Legjobb, ha mindkettőhöz ért a kiválasztott cég.Pont ezért és megszállottságunk miatt, mi az AUTOHIFICENTRUM évek óta versenyzünk, mind hangnyomás, mind hangminőség versenyeken igen sikeresen. Az utóbbi években az audiofil rendszerek építésére, és a hangminőség versenyekre tettük a hangsúlyt, bár demo autóink között hangerő orientált is van.
A keresgélés után ha meggyőződünk róla hogy a kiválasztott cég sokrétű, valószínűleg a mi igényeinket is ki fogja elégíteni. Autóhifi kiválasztáskor jó tudni pontosan, hogy milyen zenéket hallgatunk majd a rendszeren és arra kell kihegyezni az autóhifinket. Mindenki változik, így mi is. Ma még dance-t hallgatunk, jövőre más stílusok is a kedvenceink közé kerülnek, ezért aztán mindig figyelembe kell vennünk audiorendszerünk kiválasztásánál, hogy kis változtatásokkal későbbi igényeinket is kiszolgálja.
A mi cégünk mindig ezen szempontok alapján ajánl termékeket. Természetesen ha konkrét igénnyel keresnek meg ezt bármely márka tekintetében teljesíteni tudjuk.
Amikor megszületett a döntés és pénzünkből futja a kiválasztott rendszerre, a következő lépés a beszerelés. Nem egyszerű munka, ne becsüljük alá. Igényes, tartós használatra szánt négy csatornás erősítős rendszer bekötésére egy munkanap nem mindig elég. Ezekhez a munkálatokhoz alaposan szét kell szedni az autót, de magas szakmai tudással rendelkező szerelőknek ez rutin feladat.
A beszerelés szempontjai:
- • Érdemes minőségi fejegységet (lejátszót) választani. Végül is innen indul a hang, és ha már az indulásnál rossz döntést hozunk, egyértelműen rossz lesz a végeredmény is. Jelenleg JVC, Blaupunkt, Alpine készülékeket ajánlunk.
• Első komponens szett választásánál a méret meghatározása után figyelembe kell venni mivel hajtjuk meg. Ha a fejegység végfokáról (ami elég kicsi) fog szólni, akkor hiába vesszük meg a méregdrága szuper sugárzót, siralmas lesz az eredmény. A teljesítménnyel arányba kell hozni a sugárzót. Fontos az adott hangszóró légtere és méretaránya. Egy jó sugárzó is siralmasan szól rossz környezetben. Figyeljünk a beszerelőkre, hogy fordítottak-e időt a tervezésnél, átbeszélésnél ezen szempontokra.
• Az erősítő kiválasztásánál igazán tanácstalan a vevő. A ráírt adatok teljesen félrevezetőek. Ha kívülről jól mutat, belül is biztosan jó, gondoljuk. Erre a gyártók rég rájöttek és sajnos többet foglakoznak a külcsínnel, mint a tartalommal. Érdemes megnézni, hogy hangnyomás és hangminőség versenyeken milyen erősítőkkel indulnak a tapasztaltak. Sok a jó világmárka. De a megfizethető kategóriából, mindkét versenyszámban (hangnyomás, hangminőség) sok-sok KICX erősítőt találunk. Nem véletlen. A Watt érték szinte lényegtelen, fontosabb a torzítási szint adat (sajnos sokszor csak úgymond megsaccolt érték van megadva), és a csillapítási tényező, azaz az erősítő ne csak lökje a hangszórót, hanem állítsa is meg a kívánt helyen. Legjobb tájékozódási pontok a választáshoz a versenyek, vagy egy tapasztalt szerelő, versenyző tanácsa. Vigyázzunk, sokan ajánlhatnak jót, de az árcédula nem biztos hogy barátságos összeget mutat. Mérjük fel lehetőségeinket és aszerint döntsünk.
• A subláda legalább olyan nehéz kérdés. A legdrágább sub is gyatrán szól rossz környezetben, és autónk formáján nem tudunk változtatni. Legtöbbször én a beszélgetés során feltárom az igényt, majd szakmai rutinból kiszűrök az adott autóhoz pár mélynyomó típust, végül a tesztelés után ajánlom az ideális darabot.
• A kábelek szintén nem elhanyagolható dolgok. Ha árban ésszerű összegből is kell gazdálkodnunk, az erősítő tápkábelből kellő vastagságút kell választanunk. Minél hosszabb a tápkábel, annál vastagabbat kell venni. A rendszer meghibásodhat a helytelen méretezéstől.Az RCA és hangszórókábelek közül is jó minőségűt és kellő vastagságút kell választani. Ilyeneket már elérhető árban, elég magas minőségben kaphatunk.
Paál János
AUTOHIFICENTRUM